1. מה ההבדל בין מעצב-פנים לאדריכל?

עבודת האדריכל מתמקדת בתכנון המבנה, בחזיתות ובפתחים, תוך התייחסות מסוימת לחלוקה הפנימית של החללים המסתמכת על הגדרת הלקוח. מעצב פנים עורך הכרה מעמיקה עם הלקוחות ואורח החיים שלהם. הפתרונות יהיו תכנון מוקפד המותאם אחד לאחד לצרכים הספציפיים של הלקוח, תוך שילוב ההיבט הפרקטי עם ההיבט הסגנוני.
 

2. באילו מקרים צריך לשתף מהנדס בפרויקט?

מהנדס משתלב בפרויקט בשני מקרים: א. כאשר התכנון דורש הרחבה של השטח הקיים, מה שמצריך הכנת בקשה להיתר בניה.הבקשה מותנית בחתימת מהנדס ב. במקרה שהתכנון מצריך שינוי קונסטרוקטיבי ויש מקום לבחון אילו תנאים הנדסיים נדרשים לשינוי הנ"ל.
 

3. לאיזו רשות לפנות לקבלת מידע בנוגע להרחבת שטח בנוי?

בכל רשות מוניציפאלית יש מחלקת בניה ושם ניתן לבקש את כל הפרטים הרלוונטיים.
 

4. כיצד בוחרים מעצב פנים? על מה לשים דגש בבחירת המעצב?

תהליך הליווי של פרויקט עיצובי הינו מורכב, אינטימי ורגיש. לכן, אנו סבורות שחשוב לערוך בדיקה מעמיקה המבוססת על המלצות ולבחור במעצב שמשלב מקצועיות גבוהה עם יחסי אנוש מצוינים שיתורגמו בסופו של דבר ל"כימיה מקצועית".
 

5. מה סדר העבודה מרגע בחירת המעצב?

העבודה על פרוייקט בניה מתחלקת לארבעה שלבים:א. תכנון החלל עד לאישור הסופי של הלקוח.ב. הכנת תוכניות עבודה וכתב כמויות למבצעים.ג. בחירת חומרי גמר עם הלקוח.ד. פיקוח עליון על הביצוע בפועל. במרבית המקרים שני השלבים האחרונים מתרחשים בו זמנית.
 

6. מה עלי כלקוח לדרוש, על מנת לוודא שאני מבין את הצעות התכנון המוצעות לי?

תוכניות המעצב מוגשות "במבט-על" , קרי במבט דו-מימדי. מרבית האוכלוסייה איננה בקיאה בהבנת התוכניות הללו , לכן כלקוח, יש מקום לדרוש פרספקטיבות ושרטוטי תלת-מימד להמחשה. לקוח חייב להבין במדויק את האופן בו יראה החלל על מנת לאשר את התכנון.
 

7. כיצד אני מוודא שההצעות שהוצעו לי על-ידי המעצב ממקסמות את פוטנציאל הפרויקט שלי?

בפרזנטציה ראויה, מעצב יגיש מספר אופציות. האופציות כולן תתבססנה על הפרוגראמה, קרי, רשימת הדרישות שהציב הלקוח. המעצב תמיד "ירים את המכסה" ויציע רעיונות בלתי צפויים. הדיאלוג המשותף בין המעצב והלקוחות ביחס לכל האופציות מביא בסופו של תהליך לפתרון האופטימאלי.
 

8. לקראת ביצוע הפרויקט, מה עלי, כלקוח , לדרוש מהמעצב עבור אנשי הביצוע?

לאחר אישור התכנון המעצב מכין חבילה הכוללת את כל התוכניות הנדרשות,כגון: הריסה, בניה, חשמל ותאורה, העמדת אינסטלציה, ריצוף וחיפוי קירות, צבע-פנים וחוץ, מטבח. בנוסף לכך המעצב יכין כתב כמויות הכולל את כל הפרקים הנוגעים לבניה. כל פרק מפורט ככל האפשר על מנת להגיע להערכה מדויקת ככל הניתן בנוגע לעלות הבניה. חבילה זו מיועדת להגשה לכל אנשי הביצוע המשתתפים במכרז. הלקוח צריך לדרוש מהקבלנים למלא את כתב הכמויות על פי סעיפיו על מנת שיהיה בידו כלי להשוואה ולמיקוח בין ההצעות. 
 

9. באיזה שלב מתחילים לבחור חומרי גמר?

לאחר אישור התכנון והכנת תוכניות העבודה לביצוע ,מגבשים בהנחיית המעצב את השפה הסגנונית שתאפיין את הפרויקט. המעצב יציע אופציות שהן נגזרת של הסגנון הנ"ל ובשלב זה אפשר להתחיל לבחור חומרי גמר. ראשית, יש להזמין מטבח, אריחים ואלומיניום או ברזל לפתחים. האספקה של האלמנטים הללו עורכת זמן רב וכדאי לסגור את הנושא על מנת שלא לגרום עיכוב של סיום הפרויקט. חומרי גמר עשויים לכלול בין היתר אריחים, גופי תאורה, סוגי צבעים ותהליכי צביעה, טפטים, חפצי נוי , אמנות ורהיטים.
 

10. האם יש דרך לוודא שאעמוד בתקציב שלי?

ב-100% מהמקרים יש חריגה מסוימת מהתקציב המתוכנן בין אם זו תוצאה של אילוצים הנובעים מתשתית קלוקלת או מאי-עמידה בפיתויים בבחירת חומרים על-ידי הלקוח. כשותף לתהליך על המעצב להיות זמין לסיוע בנית מערך סדר-עדיפויות ומציאת פתרונות חלופיים בטווחי מחיר נרחבים.
 

11. במסגרת שיפוץ, האם עלי לצפות לתרחישים בלתי צפויים? כיצד לכמת כספית תרחישים אלו?

בתהליך של בניה חדשה סביר להניח שהתקציב יהיה מדויק במידה והלקוח יבחר להכין פריסה מדויקת של העלויות עוד בשלב התכנון. לעומת זאת, בתהליך של שיפוץ הסבירות לתרחיש בלתי צפוי קיים תמיד.לדוגמא, מערכת אינסטלציה מתפוררת או עמוד לא ידוע שמתגלה רק בזמן שבירת הקירות. במקרים הללו יש צורך לערוך שינויים בתוכניות העבודה ועלות הביצוע איננה ניתנת לחיזוי מראש. לכן, תמיד מומלץ להקצות ולא לגעת בסכום השווה ל- 10-20% מתקציב השיפוץ לתרחישים בלתי צפויים. 
 

12. כיצד מחליט הלקוח על חלוקת התקציב?

בראשית פרויקט בניה צריך להתקיים דיון עם המעצב שמטרתו למצות באופן אופטימאלי את התקציב כך שהלקוח יוכל להגשים את מה שהוא מגדיר כ"בית חלומותיו". במרבית המקרים התקציב איננו מאפשר יישום כל החלומות וזה המקום ליצור סדר עדיפויות פרוגרסיבי. יהיו אלמנטים שהביצוע שלהם לא יסבול דיחוי, כגון אריחים או אלומיניום בחלונות, בעוד הביצוע של אלמנטים אחרים יידחה לעתיד. 
 

13. אילו פרמטרים עלי כלקוח לקחת בחשבון בבחירת אנשי ביצוע?

כמו בבחירת המעצב, גם קבלן הביצוע צריך להיבחר על סמך בחינה מעמיקה המבוססת על המלצות. לבחור בקבלן שמשלב מקצועיות גבוהה עם יחסי אנוש טובים.
 

14. על אילו סעיפים יש לשים את הדגש בהתחברות החוזית מול אנשי הביצוע?

ראשית, כדאי לאסוף חוזים לדוגמא. פרמטרים חשובים: מקצוענות המבצעים, לדוגמא, חשמלאי מוסמך; איכות חומרי הבניה, עמידה בלוחות זמנים כולל הסנקציות במידה ואין עמידה בלוחות זמנים, פריסת התשלומים על-פי התקדמות הבניה.
 

 
בא לי טק - אתרים 0545312567